Lipiec i sierpień to gorące miesiące, podczas których najchętniej spędzamy czas w ogrodzie. Jak zadbać o rośliny w upalne dni i czy samo podlewanie wystarczy? Sprawdź, jak pielęgnować ogród latem by cieszył oko przez cały rok!

Podlewanie ogrodu, jak robić to dobrze?

Nawadnianie gleby i roślin latem jest niezwykle istotne, należy robić to regularnie i o odpowiedniej porze. Wysokie temperatury szkodzą roślinom, upał może sprawić, że nawet pięknie prezentujący się, wypielęgnowany trawnik czy rabatki w przeciągu paru dni znacząco stracą na estetyce. Kiedy podlewać rośliny? Najlepiej wtedy, kiedy nie ma mocnego słońca, czyli rano lub wieczorem. Pod wpływem ostrego słońca bowiem woda szybko paruje, a nawadnianie jest mało efektywne. Powinno robić się to obficie, tak by woda doszła do korzeni. W pierwszej kolejności podlewamy rośliny, które wrażliwe są na suszę, a także te umieszczone w doniczkach i metalowych korytkach – tam woda paruje wyjątkowo szybko, dlatego bez obaw o przelanie można je nawadniać dwa razy dziennie. Posiadacze ogrodów większych pod względem metrażu mogą zainwestować w zraszacze – oszczędzi to czas, który przeznaczyć trzeba na codzienne podlewanie ogrodu w okresie letnim.

Usuwaj chwasty

Chwasty konkurują z roślinami, zabierają im światło, wodę oraz składniki pokarmowe, dlatego niezwykle istotne jest regularne usuwanie wszelkich niepożądanych roślin. Należy pamiętać by robić to dokładnie, tylko usunięcie chwastu razem z korzeniem jest skuteczne.

Koś trawę i usuwaj przekwitłe kwiaty

Aby trawnik prezentował się dobrze, należy pamiętać o częstym jego podlewaniu i koszeniu. Ścinany co 5-7 dni zachowa piękny zielony kolor, będzie gęsty i zadbany. Należy też pamiętać o usuwaniu zeschniętych liści i kwiatów z rabatek.

Nawożenie

Rośliny nawozimy od wczesnej wiosny do końca lata. To inwestycja, która się zwróci, a efekt widoczny będzie już po kilkunastu dniach. Należy pamiętać by nie przedobrzyć i ściśle stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Nie powinno się też nawozić świeżo posadzonych iglaków.

Cięcie i kształtowanie

Usuwanie wysokości żywopłotów, wyłamanych i wystających gałęzi to czynności, które powinno wykonywać się w pierwszych ciepłych miesiącach po wiosennych przyrostach. Formowanie z kolei powinno nastąpić najdalej do końca lata, robienie tego jesienią może skutkować uszkodzeniem świeżych liści, które nie zdążą zagoić się do nadejścia pierwszych przymrozków.